Druhé místo na Akademickém mistrovstí ČR v požárním sportu

Ve dnech 29. – 30. 4. 2015 proběhlo v Ostravě-Porubě Akademické mistrovství ČR v požárním sportu. Účastnilo se ho celkově 36 škol z České republiky, Slovenska a Bulharska. Rychnovskou školu pak zastupovali Lukáš Kroupa, Tomáš Bernard, Petra Židová, David Lauterbach, Petr Hlaváček, Jan Matyáš, Martin Kavka a Patrik Peťovský.

Naši žáci soutěžili v disciplínách: běh na 100 m s překážkami (muži a ženy), štafeta 4 x 100 m s překážkami (muži) a požární útok (muži). Prvně dvě jmenované disciplíny proběhly první den, ve kterém si naši žáci vybrali kopec smůly. Ačkoli byly jejich časy nejlepší, výkony nebyly uznány za platné. Přesto jsme se v celorepublikové konkurenci neztratili.

Konkrétně tak v běhu na 100 m s překážkami se umístili: 17. Lukáš Kroupa (svým druhým ale později neuznaným pokusem zvítězil), 23. Tomáš Bernard, 30. Martin Kavka, 33. David Lauterbach (všichni kategorie muži) a 30. Petra Židová (kategorie žen).

Ve štafetě pak došlo k dalšímu smolnému okamžiku, kdy před poslední předávkou byli mezičasem na prvním místě, ale z důvodu špatné předávky štafetového kolíku byli nakonec diskvalifikováni.

Druhý den ale již naši žáci zvládli disciplínu požární útok muži bez komplikací a dosáhli na stříbrnou pozici. Rychnovské mužstvo bylo ve složení Lukáš Kroupa, Tomáš Bernard, David Lauterbach, Petr Hlaváček, Jan Matyáš, Martin Kavka a Patrik Peťovský.

Za reprezentaci školy všem našim žákům děkujeme.

Mgr. Pavel Poklop


Rychnovští stojaři ovládli odborné soutěže!

Studenti oboru strojírenství VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou standardně obsazují přední místa v celorepublikových odborných soutěžích. V loňském roce ve všech třech soutěžích, kterých se zúčastnili, obsadili ta nejvyšší (3 x 1. místo, 1 x 3. místo).

V letošním roce navázali na minulé úspěchy hned v první soutěži práce v SolidCAM (programování CNC strojů). Tuto soutěž pořádala firma SolidVision s.r.o., která je dodavatelem CAD/CAM systémů. Adam Pomikálek, student třetího ročníku, zde obhájil loňské vítězství.

Ve šňůře úspěchů pokračovali naši studenti 25. 3. na střední průmyslové škole v Hranicích, kde pořádala opět firma SolidVision soutěž v modelování ve 3D SolidWorks. Soutěž se sestávala ze dvou částí - tvorby 3D modelu součásti podle výkresu a zhotovení výkresové dokumentace dalšího dílu. Zde předvedli studenti strhující útok a obsadili první tři místa v konkurenci 40 studentů z více než 15 škol celé republiky (1. místo – Vojtěch Šaloun, 2. Petr Moravec, 3. Adam Pomikálek).

Vedle soutěže v CAD systémech, probíhala v Hranicích i soutěž robotů s názvem Hranické robotování, kde soutěžilo 85 robotů ve sledování čáry. Ani zde jsme nevyšli naprázdno; Marek Faltus obsadil v kategorii středních škol 3. místo a Marek Vašátko 8. místo.

Naše strojaře ještě čeká jedna soutěž v modelování 3D, kde se budou opět snažit obhájit loňské vítězství. Tyto úspěchy ukazují, že naši absolventi nebudou mít problém s uplatněním v budoucím zaměstnání.

Ing. Martin Locker, učitel odborných předmětů

SolidWorks 2015

Naši studenti v celostátní soutěži CAD opět nejlepší!

Také v letošním roce nemohli studenti naší školy chybět v celostátním kole soutěže v počítačovém modelování a kreslení, které pro studenty středních odborných škol připravila firma 3E Praha Engineering, a. s. Letošní již 13. ročník této soutěže proběhl 15. 4. 2014 na SOŠ a SOU Hradec Králové. Vysokou úroveň výuky CAD a CAM systémů potvrdili dva zástupci naší školy v konkurenci několika desítek mladých konstruktérů z celé republiky. 1. místo a hodnotnou věcnou cenu digitální fotoaparát vybojoval Petr Moravec, hned za ním 2. místo obsadil Adam Pomikálek a odvezl si tablet na čtení elektronických knih. To zároveň znamenalo jasné 1. místo naší školy a poukaz na nákup v hodnotě 10 000,- Kč věnovaný firmou 3E Praha.

První a čtvrté místo v celostátním kole SolidWorks!

Již tradičně se zástupci naší školy zúčastnili celostátního kola soutěže v 3D modelování pomocí CAD programu Solid Works, které se ve spolupráci s firmou SolidVision uskutečnilo 18. 3. 2014 na SPŠ Hranice na Moravě. V těžké konkurenci 48 mladých konstruktérů z 18 průmyslových škol z celé republiky si naši studenti 2. ročníku oboru Strojírenství vedli skvěle. 1. místo a hodnotnou věcnou cenu vybojoval Adam Pomikálek. Velmi pěkné 4. místo obsadil Petr Moravec, když ho od stupňů vítězů dělily pouhé dva body.

Gratulujeme!

První místo - SolidCAM

Na Podorlickém vzdělávacím centru v Dobrušce proběhla dne 19. února 2014 soutěž s názvem Práce v "SolidCAM", které se zúčastnilo 17 studentů středních škol. Student naší školy (2. ročník, obor Strojírenství) Adam Pomikálek obsadil 1. místo.

Gratulujeme!

Studentské ekonomické hry v polské Wroclawi

Ve dnech 18. – 22. listopadu se studenti VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou, oboru Firemní ekonomika z odloučeného pracoviště při OA TGM Kostelec nad Orlicí, již počtvrté zúčastnili mezinárodních ekonomických her, tentokrát v polské Wroclawi. Na těchto hrách, které jsou již tradičně pod taktovkou Prof. Eckelta a Prof. Heinzl ze Studienakademie v německé Riese, reprezentovali naši školu 4 studenti - Vendula Toběrná, Karolína Jedlinská, Jana Hillebrandová a Marek Vašata. Hry probíhaly od pondělí do pátku v prostorách Wyzszej Szkoly Handlowej ve Wroclawi a zúčastnili se jich i studenti vysokých škol z Německa, Polska a Belgie. Z celkového počtu 16 zúčastněných studentů byla sestavena 4 smíšená družstva tak, aby byl dosažen jeden z mnoha cílů této akce a to nutnost cizojazyčné komunikace mezi členy jednotlivých soutěžních týmů. Dorozumívacím jazykem byla němčina, ale v případě potřeby také angličtina. Všechna družstva založila fiktivní podnik se stejnými počátečními podmínkami, následné kroky hospodaření podniku záležely už jenom na nich.

 

ekonomicke hry