Vánoční hokej

V pátek dne 19. 12. 2014 proběhl na zimním stadionu v Rychnově nad Kněžnou velký hokejový svátek. Utkaly se žákovské týmy Red Devils a Blue Rangers. Za hojné účasti nadšeně fandícího publika a pod taktovkou velkého kouče Bočana zvítězil tým modrých. Utkání bylo plné zvratů, napínavých hokejových situací a hokejového umu. Na vyžádání nadšených fanynek proběhly i samostatné nájezdy, v nichž vynikla zručnost brankářů a rychlost hokejistů. Autogramiáda a fotografování bylo absolutním vyvrcholením celého svátečního dopoledne.

 

Návštěva Evropského hospodářského a sociálního výboru v Bruselu

Naše škola se účastnila setkání zástupců 28 škol ze všech členských států Evropské unie. Akci „Your Europe, Your say! 2014“ (Tvá Evropa, Tvůj hlas) pořádal Evropský hospodářský a sociální výbor (European Economic and Social Committee) ve dnech 26. – 28. 3. v belgickém Bruselu. V budově Jacques Delors Building se sešli z každé země 3 žáci a pedagog s vedením EHSV. Našimi zástupci byli Kathy Kačerová, David Richter, Radek Jedlička a Mgr. Pavel Poklop.

První den byl pohyb v Evropské čtvrti Bruselu dosti omezen. Z důvodu, že zde byl pořádán Summit EU-USA, na němž se setkali nejvyšší státníci – Barack Obama, José Barroso a Herman Van Rompuy, bylo okolí našeho setkání hlídáno stovkami policistů. Večer pak došlo k setkání s vedením EHSV (především s prezidentem Henri Malossem a viceprezidentskou Jane Morrice).

Druhý den se naši žáci stali na jeden den externími členy tohoto poradního orgánu a řešili problematiku zaměstnanosti, ekologie, vzdělání a svobod pro mladé. Pedagogové se pak sešli s členem Evropské komise, který řešil problematiku programu Erasmus +. Celodenní rokování bylo ukončeno neformální akcí v Tramvajovém muzeu.

Poslední den návštěvy došlo k dalším neformálním akcím, jako např. prohlídka památek v rámci pěší turistiky a pomocí speciálního turistického doubledeckeru (dvoupatrový červený autobus bez střechy).

K vidění byly např.  Berlaymont (sídlo Evropské komise), Justus Lipsius building (sídlo Evropské rady), Residence Palace (sídlo Rady Evropské unie), Espace Léopold (jedno ze sídel Evropského parlamentu), belgický Senát, Wildewoud Cathedral, Manneken Pis, Grand-Place a Palais du Cinquantenaire s vítězným obloukem.

Akce byla účastníky hodnocena kladně a byla velmi prospěšná!

Mgr. Pavel Poklop

Fotogalerie:

Demolice cihlových komínů

Dne 11. 2. 2014 proběhla, v rámci odborného výcviku oboru Kominík, zajímává akce. Žáci se účastnili v obci Solnice odborné demolice dvou cihlových, jednovrstvých komínů. Demolice se účastnili kominičtí odborníci pan Lukáš Habr z Náchoda (http://www.habr-kominictvi.cz/) a David Strnad z Deštného v Orlických horách (http://www.kominictvistrnad.cz/).  Kromě zapůjčeného zařízení oba odborníci přispěli žákům cennými radami.

Lyžařský zájezd do Tyrolska

Stalo se již tradicí, že počátek roku je na rychnovské průmyslovce spojen s lyžařským zájezdem do jižního Tyrolska, konkrétně do středisek Zettersfeld a Hochstein. Počet zájemců je takový, že škola musí pořádat zájezdy dva. Letošní zima domácím lyžníkům nepřeje, a tak nabídku využilo na 120 vyznavačů sjezdových lyží nebo snowboardů a rozhodně nelitovali.

Osm dní sluníčka na bezvadně upravených a hlavně prázdných sjezdovkách. Zkušení lyžaři si mohli zkusit pistu, kde se několik dní před příjezdem proháněly nejlepší světové slalomářky. Méně náročnější lyžaři brázdili široké tratě jižních strání nad okresním městem Lienz. Začátečníkům se věnovali učitelé - instruktoři paní Maixnerová, Šťastná a pan Kučera. Díky podmínkám najezdili každý den účastníci zájezdu v průměru od 30 do 45 kilometrů.

Ubytování v rodinném penzionu ve 2 – 3 lůžkových pokojích také nemělo chybu. Večerní posezení na terase s překrásným výhledem na Vysoké Tatry také ne.

Tímto bychom chtěli poděkovat zúčastněným učitelům za skvěle zorganizovaný zájezd a věříme, že se příští rok zase na rakouských sjezdovkách sejdeme.

lyzarsky vycvik_1lyzarsky vycvik_2

 

 

 

Odborná exkurze Brno

Dne 19. 12. 2013 se žáci 2AA a 1AG zúčastnili odborné exkurze v Brně. Většinu nákladů pak měli hrazeni z evropských fondů. Nejprve se žáci seznámili s širokou expozicí památek v Technickém muzeu. Mohli tak zhlédnout historické automobily (Škoda, Z, Wikov, Lada, Čajka, Tatra apod.), výrobky ze stavebnice Merkur, parní stroje, automobilové a letecké motory, turbíny, makety letadel (např. Masserschmitt, Junkers, Spitfire a Iliušin), mikroskopy, hudební strojky (s odborným výkladem a ukázkami), historické telefony, medailonky nejznámějších českých vynálezců, dobovou ukázku jednotlivých řemesel, povolání a obchodů a interaktivní expozici her.
Následně žáci zhlédli i sídla důležitých státních institucí. Konkrétně se jednalo o sídlo Veřejného ochránce práv, neboli ombudsmana (na Údolní ulici), Ústavního soudu (v Joštově ulici) a Nejvyššího správního soudu (na Moravském náměstí). Tytoinstituce jsou totiž primárním pilířem zachovávání zákonnosti a dodržování lidských práv v našem státě.
Zároveň žáci okusili atmosféru z vánočního Brna, kdy na Moravském náměstí a náměstí Svobody se konaly vánoční trhy. Ochutnali tak celou řadu místních specialit a mohli zakoupit i netypické ručně vyráběné výrobky ze dřeva, vosku a kovu.

Mgr. Pavel Poklop a Ing. Radka Kalousková

 

Vařili jsme s Italem

Tato akce probíhala v rámci instruktáží odborného výcviku spolu s majitelem pizzerie, panem Andreem Beneou. Žáci 2. ročníku oboru vzdělání kuchař-číšník měli možnost se naučit přípravu různých italských specialit, např. předkrm carpaccio, polévku minestrone, hlavní jídlo tortellini panna e prosciutto cotto, moučník tiramisu. Tyto zkušenosti mohli uplatnit při přípravě závěrečné samostatné odborné  práce, která je součástí jednotného zadání závěrečné zkoušky. Akce se velice zdařila a připravená jídla všem žákům chutnala. Některé ukázky z připravených pokrmů si žáci mohli na ochutnávku odnést domů.